Drogová závislosť ako choroba

Vytlačiť
Uverejnené: sobota, 10. apríl 2010

Od októbra 2009 realizujeme v teréne projekt Drogová závislosť ako choroba.
Projekt je realizovaný vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Západoslovenskej energetiky v nadácii Pontis.
Venuje sa ľuďom, ktorí injekčne užívajú drogy.

Projekt má za cieľ zvýšiť informovanosť o drogovej závislosti z pohľadu ochorenia medzi ľuďmi injekčne užívajúcimi drogy. Dôležitým aspektom projektu je prispieť k posilneniu ľudí injekčne užívajúcich drogy a pomôcť im zorientovať sa v probléme drogovej závislosti. Pri poradenstve o drogovej závislosti narážame v teréne na nasledujúce problémy:

 • Drogová závislosť sa nevníma ako ochorenie, ale ako odraz pevnej vôle
 • Systém liečby drogovej závislosti je pre našich klientov/tky často nezrozumiteľný
 • Recidíva nie je vnímaná ako súčasť procesu liečby. Je prežívaná len ako osobné zlyhanie. Recidíva  nie je emočne spracovaná.
 • Poly-užívanie heroínu a pervitínu komplikuje priebeh liečby


Okrem poradenstva je súčasťou projektu aj informovanie prostredníctvom časopisu INTOXI, pričom každý mesiac je v časopise venovaná jedna téme aj problematike drog a drogovej závislosti. Články sú písané formou, ktorá je pre klientov/tky projektu zrozumiteľná.

Ukážky článkov v časopise INTOXI a názorov klientov/tiek:

Článok o faktoroch, ktoré ovplyvňujú vznik drogovej závislosti podľa teórie Dr. Normana Zinberga.

Prečo to s drogami nie je jednoduché?

Mnoho času v teréne strávim rozhovormi na tému drogovej závislosti. Rozhovory sú rôzne a dotýkajú sa mnohých oblastí  drogovej závislosti.  V poslednej dobe som mala pocit, že existuje veľa nedorozumení o tejto téme. A aj preto budem rada, ak si prečítate práve tento článok, aby sme sa mohli spoločne v teréne o ňom porozprávať... Budeme mať na to veľa času. Prečítať celý článok.

Odpovede klientov/tiek na anketovú otázku: Prečo sa nedá s drogami ľahko prestať?

 • Tie krízy sú strašne ťažké na psychiku. Okolie nepomáha, všade je veľa narkomanov a dílerov. Drogy sú veľmi rozšírené a mňa to potom láka. Fyzická kríza je ťažšia.
 • Lebo je to choroba
 • Lebo sa vraciaš medzi tých istých ľudí

 

Článok o znakov drogovej závislosti

Ako spoznám závislosť od drog?

Aj v novembrovom písaní máme možnosť zahryznúť sa do témy drogovej závislosti.  Tentoraz sa pozrieme na samotnú pani „Drogovú závislosť“. V podstate je v našom svete veľmi známa, dá sa dokonca povedať, že je doslova celebrita. Dlhodobo jej patria prvé stránky časopisov, avšak ona častokrát ostáva v utajení. My sme sa jej dnes  dostali pod kožu. Vďaka nášmu článku ju môžete lepšie spoznať. Prečítať celý článok.

Odpovede klientov/tiek na anketovú otázku: Ako človek spozná, že je závislý?

 • Fyzicky som to spoznal. Tou krízou, tými abstinenčnými príznakmi. Predtým som to bral a nerozmýšľal som nad abstinenčnou krízou. Potom už bolo neskoro. Iný príznak na sebe nepoznám
 • Začne mať zimnicu, myslí furt na drogu...toto je závislosť – neprekonateľná chuť, bolenie tela.
 • Keď človek potrebuje ten heroín k normálnemu fungovaniu. Nechce sa ti bez neho ani hýbať. Je to ťažko vysvetliť. Človek vyzerá vychudnuto a zničene.
 • Telo si vyžaduje drogu.
 • Mám chuť na drogu. Spravím pre drogu čokoľvek, aby som sa k nej dostal. Za akúkoľvek cenu. Namyslím tým, že by som niekoho zabil. (Ani teraz po 15 rokoch užívania). Keď mám krízu vydržím. Myslím tým.. rozpredal som si všetky veci. Predal som všetko. Proste som ochotný hocičo predať. Zistil som to, keď som dostal prvú krízu.

Článok o dopamíne a jeho vplyve na vznik drogovej závislosti

Drogová závislosť – slečna zložitá

Ľudia veľmi často podceňujú zložitosť drogovej závislosti. Za týmto tvrdením si stojím. Stretávam sa s ním pri rozhovoroch s priateľmi, na verejných internetových diskusiách a aj pri rozhovoroch v teréne. Spoločnosť si myslí, že prestať užívať drogy sa dá len na základe sily vôle. Samozrejme, že tento názor preberajú aj mnohí/é z vás. Avšak práve toto zjednodušenie často spôsobuje ťažkosti v liečbe drogovej závislosti, neúspech a pocity osobného zlyhania. Avšak ja viem, že drogová závislosť nie je jednoduchá. Predsa len,  závislosť je ženského rodu a trochu zložitosti jej svedčí. Preto sa teraz pokúsim predstaviť vám trošku jej ženskej rozmanitosti. Prečítať celý článok.


Odpovede klientov/tiek na anketovú otázku: Ako sa človek stáva závislým?

 • Závisí to odo mňa, či chcem - nechcem. To je podstatné, najdôležitejšie! Ale kamaráti sú tiež dôležití.  Ale u každého to funguje inak. Niekoho k drogám doženie rodina alebo mu umrie niekto blízky. Mne sa napríklad predávkoval brat.
 • Bol so závislý a dostal som sa z toho na 5 rokov. Oženil som sa, mal som pekný život. Teraz sme v rozvodovom konaní a ja som zase závislý. Pocítil som to dnes – mal som absťák. Keď som v sprostej situácii, tak sa chytím drog. Čo samozrejme problém nerieši, ale aspoň naň nemyslím. A keď takto začnem zabúdať na problémy, tak sa časom stanem závislý.
 • Je to ulica – musíš niečo brať, aby si prežil. Nepoznám nikoho na ulici, kto by aspoň nepil.

 

Článok o relapsoch a recidívach. Súčasťou článku bola aj príloha Osobný plán prevencie recidívy.

Návraty k drogám

Máme pred sebou nový rok. Za nami je čas nových predsavzatí. Počas decembrových dní som od vás počula mnoho predsavzatí, ktoré sa týkali abstinencie. Teraz je tu január – mesiac zhodnotenia. Tým, ktorí ste si žiadne predsavzatie o abstinencii nedali, prajem príjemné čítanie. Avšak tento článok venujem tým, ktorým sa predsavzatie o abstinencii nepodarilo naplniť. Pre vás všetkých ho píšem s túžbou zmierniť bolesť, ktorú pociťujete. Prečítať celý článok.

Odpovede klientov/tiek na anketovú otázku: Čo sú Tvoje spúšťače?

 • Ja som neužíval 7 rokov. Potom sme sa veľmi škaredo pohádali so ženou a ja som si dal heroín. Mal som vlastné záujmy – chodil som na ryby, mal som prácu. To mi pomáhalo. Ale tá hádka ma vtiahla späť.
 • Fetoval som 16 rokov. Teraz neužívam 3 roky, už sa mi to za tie roky odcudzilo. Mám dcéru a tá ma motivuje, aby som vydržal. Pomáha mi aj keď si spomeniem na krízu, na zháňanie peňazí a tovaru. Nechcem to vrátiť späť. Inak sú mojimi spúšťačmi peniaze vo vačku a nuda. Nič iné ma nenamotalo k drogám späť, len tieto 2 veci. Keď sa stretli, bol som späť.
 • Mal som slabú chvíľku, cítil som sa úzko. Tak som si dal, aby som sa necítil sám.
 • Bol som na metadone. Vyhodili ma, pretože som meškal, keď sa mi pokazilo auto. Bol som z toho zúfalý, tak som si dal.

 

Článok o rituálnej zložke závislosti.

O rituáloch a závislosti

Rituály zohrávajú dôležitú úlohu nielen v živote ako takom, ale aj pri samotnom injekčnom užívaní drog. A preto majú význam i v liečbe drogových závislostí.  Mnohokrát sa v teréne zvrtne rozhovor aj na tému rituálov, spojených s injekčným užívaním. A tak som rozhodila siete a pokúsila som sa zistiť o rituáloch trochu viac. Prečítať celý článok.

 

Článok o abstinenčnom syndróme

O abstinenčnom syndróme

Abstinenčný syndróm patrí k jedným zo znakov drogovej závislosti. Pre mnohých ľudí je práve „absťák“ určujúcim znakom drogového problému. Snáď aj pre ľahké rozoznanie a snáď aj pre ich nepríjemné pocity a bolesť, ktoré „absťák“ sprevádzajú. Pri hľadaní informácií mi internetový slovník preložil slovo abstinenčné príznaky ako „odstúpenie od zmluvy“. Takže poďme sa pozrieť na to, čo sa môže stať, keď sa rozhodnete odstúpiť od zmluvy s vašou drogou. Prečítať celý článok.

Odpovede klientov/tiek na anketovú otázku:Ako zvládaš absťáky? Čo Ti ich pomáha prekonať?

 • Vyhodili ma z metadonu a začal som zase brať piko i heroín. Rodina o tom nevedela. Absťák sa nedal vykrývať, lebo som sa musel tváriť, že som v pohode. Rodičia si stále , že som na metadone. Tak som sa rozhodol, že jediné riešenie bude povedať, že končím s metadonom a skončiť so všetkým. Vďaka tomu som mohol v kľude vykrízovať doma. Bola to veľká úľava, nikomu som už nemusel klamať. Plus sa o mňa starali, keď som sa v kríze nevládal hýbať.

 

Článok o svojpomocnom detoxe

JA sám, ja sám.... alebo DOMÁCI samo-detox
Prestať užívať s drogami je cesta dlhá a bolestivá. Napriek tomu sú niektorí odvážlivci a odvážlivkyne, ktorí sa na túto cestu chcú vydať sami, bez pomoci lekárov. Tento článok bude o tom, ako sa na ťažkú a tŕnistú cestu  pripraviť. Ako sudička vám do vienka dávam štyri dary: schopnosť pripraviť sa, znížiť dávku na minimum, šťastne prestať a šťastnejšie vydržať. Prečítať celý článok.

Odpovede klientov/tiek na anketovú otázku: Skúšal/a si niekedy samodetox? Ako si to zvládol/zvládla?

 • Bola som vtedy tehotná. Chcela som mať zdravé deti. Treba mať pevnú vôľu a opakovať si, že človek nechce užívať. Musí mať psychickú oporu, „niekoho kto Ťa podrží“. Ja som mala pri sebe mamu. O všetko sa starala. Prvýkrát som vykrízovala bez liekov. Druhýkrát s liekmi – mama mi chodila predpisovať lieky a postupne som to znižovala. Vydržala som tri roky.
 • Nepripravoval som sa. Pri zvládaní mi pomáhala psychická podpora, povzbudzovali ma, aby som vydržal. Celú dobu som bol bez liekov. Bez rodičov by som to nezvládol.
 • Bojím sa vždy len zvracania – vracala som len žlč. Nič som nejedla a stále len to zvracanie – to je pre mňa najhoršie. Pomáham si, keď nemyslím na drogu a som s ľuďmi, ktorí sú fajn. Snažím si zohnať lieky na spanie. Ja bolesti nemám. Viem si povedať, že si nedám. Zima-teplo, to mne nevadí, to sa dá prežiť.
 • Musíš chcieť sama v sebe. Začala som sa zaoberať svojim životom a riešením problémov. Veľa som nad tým rozmýšľala a niekedy som bojovala „sama so svojím mozgom“ a postupne som znižovala užívanie drog. Potom prišla veľmi silná bolesť – mala som len Ibuprofén. Raz mi bola zima a raz teplo. Mala som trochu pomoci, občas ma niekto prišiel pozrieť. Ale zvládla som to sama. Bolo mi dobre, lebo vďaka znižovaniu som nemala silný absťák.

 

Wednesday the 19th. Copyright © 2012 OZ Odyseus