Workshopy v teréne

Vytlačiť

OZ Odyseus, program Chráň sa sám

Spolu so slnečným počasím sme sa rozhodli posilniť konzultácie o prevencii predávkovania realizáciou workshopov. Ľudia injekčne užívajúci drogy majú možnosť zúčastniť sa priamo v teréne workshopu spojeného s nácvikom umelého dýchania a masáže srdca.

Inšpirované sme boli príručkou Overdose Prevention and Response a Guide for People who Use Drugs and Harm Reduction Staff in Eastern Europe and Central Asia a stretnutiami s našim priateľom Mattom Curtisom.

Klienti a klientky si môžu vybrať z dvoch verzií workshopov

  • kratší 5 a viac minútový – pri ňom sa stručne počas rozhovoru prejdeme témy akými sú – čo je predávkovanie, ako rozoznať predávkovanie na heroíne a pervitíne, prevencia predávkovania a ako poskytnúť pomoc
  • dlhší 15 a viac minútový – ten ponúka možnosť diskutovať aj o osobných skúsenostiach (napr.: pichanie slaného roztoku, strach z volania záchranky, starostlivosť o človeka, ktorému bol pichnutý naloxone hydrochlorid).

Úspech slávi nácvik umelého dýchania a masáže srdca. Veľa ľudí zistí  aké je to v skutočnosti namáhavé. Zároveň si na „panákovi“ môžu vyskúšať silu a miesto, kde tlačiť. Prekonávajú strach, aby pri záchrane neublížili.

Najväčšou odmenou pre všetkých je vedomie, že venovali svoj čas k zlepšeniu svojich zručností pri záchrane života. My však radi poskytneme odmenu aj naviac. Preto

  • tí, ktorí sa zúčastnili 5 a viac minútového workshopu získali balíček s 10.-timi ihlami + materiál, čo znižuje riziká
  • tí, ktorí sa zúčastnili 15 a viac minútového workshopu získali balíček s 30,-timi ihlami + materiál, čo znižuje riziká v super taštičke, ktorá sa teší veľkej obľube

Odmenou pre nás, ktoré sme pripravovali tento projekt je, že sa workshop stretol s ocenením. Doteraz všetci zúčastnení/é si vybrali 15 a viac minútovú verziu workshopu. Povzbudilo nás to a tešíme sa na ďalšie workshopy v teréne.

skúšanie záklonu hlavy

takýto je na nás pohľad z diaľky (my sme tie pod dáždnikom :)

hľadanie správneho miesta na umelom Janíčkovi

odovzdávanie certifikátu a sladká odmena je už v ruke :)

Projekt je možné realizovať vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Západoslovenskej energetiky v Nadácii Pontis.

Ďakujeme ProBenefit s.r.o - pracovná zdravotná služba za darovanie resuscitačného modelu.

Wednesday the 19th. Copyright © 2012 OZ Odyseus